gototopgototop
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

I, II, III Etap szkolenia

Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!

Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek,, wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.

Równolegle instruktor omawia budowę paralotni i wyposażenia. Po omówieniu budowy przystępujemy do nauki startu i sterowania paralotnią. Ćwiczenie rozpoczyna się od omówienia i wykonania przez instruktora wszystkich elementów startu, lotu i lądowania, ale – i tu uwaga! – bez odrywania się od ziemi! Paralotnia – czego nie mogą często zrozumieć laicy, jest jedynym statkiem powietrznym, którego sterowania uczymy się w sposób bezpieczny, nie odrywając od ziemi. Wyniesienie skrzydła paralotni nad głowę przy starcie, sterowanie w zakrętach oraz prędkością, zmniejszenie prędkości do osiągnięcia przeciągnięcia w końcowej fazie lądowania – to wszystko uczeń wykonuje biegając bezpiecznie po ziemi. Sam lot jest po opanowaniu w/w czynności, czystą formalnością. Można by zadać pytanie, skąd instruktor wie, kiedy uczeń jest przygotowany do wykonania pierwszego lotu? Z doświadczenia.

Mniej więcej pod koniec drugiego dnia szkoleniowego /wtorku/ uczeń jest gotowy do pierwszego lotu. Są przed nim ćwiczenia I Etapu szkolenia zwanego „szkoleniem wstępnym zapoznawczym”. W jego ramach uczeń wykonuje 20 lotów na wysokości  umożliwiającej wykonywanie manewrów, lecz nie większej niż 100 metrów. W  praktyce, przy zastosowaniu wyciągarki, już trzeci, czwarty lot wykonywany jest na wysokość umożliwiającą wykonanie kręgu nadlotniskowego cztero -zakrętowego.

Całe szkolenie w zakresie I Etapu zajmuje około pięciu dni szkoleniowych, od rana do wieczora z przerwą południową na obiad i zawiera 5 godzin zajęć teoretycznych. W tym etapie omawiamy procedury operacyjne, meteorologię i przepisy wykonywania lotów. Po zakończeniu szkolenia uczeń otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ważne 1 rok.

Po pomyślnym zakończeniu I Etapu można przystąpić do II Etapu – „trening umiejętności pilotażowych”. W tym etapie szkolenia program obejmuje wykonanie 10 lotów i zaliczenie 5 godzin teorii.  Wysokość lotów co najmniej 200 metrów, a w praktyce przy zastosowaniu wyciągarki holujemy ucznia na wysokość kilkuset metrów. Loty są dłuższe, przeważnie kilku minutowe i zawierają zadania do wykonania. Są to kręgi, ósemki, podejście do lądowania na celność oraz tzw „duże uszy”, czyli podwijanie w locie końcówek skrzydła, powodujące zmniejszenie jego powierzchni, a tym samym zwiększenie prędkości opadania. Ćwiczenie to przydaje się w sytuacji, gdy załamanie pogody zmusza nas do szybkiego lądowania.

Po zaliczeniu I i II Etapu, i wylataniu trzech godzin, uczeń dostaje skierowanie na egzamin przeprowadzany przez egzaminatora Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Pisze egzamin teoretyczny, oraz w ramach egzaminu praktycznego wykonuje lot. W wyniku zdanego pozytywnie egzaminu uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni (PGP) z uprawnieniem podstawowym (PP)

Po zakończeniu szkolenia podstawowego przychodzi czas na szkolenie w lotach żaglowych i termicznych. To już III Etap szkolenia. Jest nieobowiązkowy, ale trudno wyobrazić sobie pilota paralotni bez umiejętności wykorzystywania prądów termicznych umożliwiających wielogodzinne loty.

Uwaga!

AKTUALNIE NIE PROWADZIMY SZKOLENIA PODSTAWOWEGO Z UPRAWNIENIEM (PP)

SZKOLENIE TYLKO SZKOLENIE INDYWIDUALNE Z ZAKRESIE PPG I PPGG

 

Gdzie szkolimy?

Strona w budowie. Przepraszamy!

Więcej...

Podstawy

 

PPG  - program szkolenia z napędem w zależności od poziomu zaawansowania pilota zakłada naukę obsługi napędu, starty i lądowania oraz nalot w obecności instruktora około 3 - 10 godzin.

SPRAWDŹ TAKŻE: CENNIK TERMINY ZGŁOSZENIE

Szkolenia przeznaczone są dla wszystkich spełniających warunki:

 • ukończone 18 lat, lub  15 lat i zgoda prawnych opiekunów na uprawianie paralotniarstwa
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego
 • wykształcenie co najmniej podstawowe
 • wpłata zaliczki w postaci 20% ceny szkolenia na konto szkoły

Miejsca szkoleń:

Do uzgodnienia.

Zakwaterowanie

Niestety nie dysponujemy miejscami noclegowymi. Potrzebujący muszą sobie zabezpieczyć zakwaterowanie we własnym zakresie.

Kadra szkoleniowa

Instruktorem szkolenia jest Leszek Mańkowski

Więcej...

I, II, III Etap szkolenia

Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!

Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek,, wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.

Więcej...

Szkolenie PPG

Szkolenie z napędem PPG prowadzi instr. Leszek Mańkowski

Szkolenie prowadzone jest zgodnie z programem zatwierdzonym i opublikowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego

Korzystając z doświadczenia, posiadamy bardzo dobre rozeznanie szybko rozwijającego się rynku napędów PPG w Polsce. Mogą państwo liczyć na rady związane z zakupem sprzętu, a dzięki szerokim kontaktom możemy zaoferować sprzęt najlepszych marek w branży. Firmy, które reprezentujemy, podobnie jak my, pragną zapewnić klientowi maksymalny poziom zadowolenia.

Napędy PPG:

 • Per il Volo Miniplane TOP 80 ABM oraz PSF
 • Techno Fly

Paralotnie PPG:

 • Dudek Paragliders NEMO XX i Nemo 4
 • Dudek Paragliders UNIVERSAL
 • Dudek Paragliders NUCLEON

Wymagania: ukończony I-szy Etap szkolenia paralotniowego za wyciągarką, górach lub przeszkolenie w startach za wyciągarką.

Więcej...

Wyjazdy zagraniczne

Aktualnie, ze względów niezależnych nie organizujemy wyjazdów zagranicznych aż do odwołania!

 

 

Więcej...
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak


Aktualności Aerokrak - RSS

Aktualności Aerokrak RSS