I, II, III Etap szkolenia
Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!
Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek,, wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.
Równolegle instruktor omawia budowę paralotni i wyposażenia. Po omówieniu budowy przystępujemy do nauki startu i sterowania paralotnią. Ćwiczenie rozpoczyna się od omówienia i wykonania przez instruktora wszystkich elementów startu, lotu i lądowania, ale – i tu uwaga! – bez odrywania się od ziemi! Paralotnia – czego nie mogą często zrozumieć laicy, jest jedynym statkiem powietrznym, którego sterowania uczymy się w sposób bezpieczny, nie odrywając od ziemi. Wyniesienie skrzydła paralotni nad głowę przy starcie, sterowanie w zakrętach oraz prędkością, zmniejszenie prędkości do osiągnięcia przeciągnięcia w końcowej fazie lądowania – to wszystko uczeń wykonuje biegając bezpiecznie po ziemi. Sam lot jest po opanowaniu w/w czynności, czystą formalnością. Można by zadać pytanie, skąd instruktor wie, kiedy uczeń jest przygotowany do wykonania pierwszego lotu? Z doświadczenia.
Mniej więcej pod koniec drugiego dnia szkoleniowego /wtorku/ uczeń jest gotowy do pierwszego lotu. Są przed nim ćwiczenia I Etapu szkolenia zwanego „szkoleniem wstępnym zapoznawczym”. W jego ramach uczeń wykonuje 20 lotów na wysokości umożliwiającej wykonywanie manewrów, lecz nie większej niż 100 metrów. W praktyce, przy zastosowaniu wyciągarki, już trzeci, czwarty lot wykonywany jest na wysokość umożliwiającą wykonanie kręgu nadlotniskowego cztero -zakrętowego.
Całe szkolenie w zakresie I Etapu zajmuje około pięciu dni szkoleniowych, od rana do wieczora z przerwą południową na obiad i zawiera 5 godzin zajęć teoretycznych. W tym etapie omawiamy procedury operacyjne, meteorologię i przepisy wykonywania lotów. Po zakończeniu szkolenia uczeń otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ważne 1 rok.
Po pomyślnym zakończeniu I Etapu można przystąpić do II Etapu – „trening umiejętności pilotażowych”. W tym etapie szkolenia program obejmuje wykonanie 10 lotów i zaliczenie 5 godzin teorii. Wysokość lotów co najmniej 200 metrów, a w praktyce przy zastosowaniu wyciągarki holujemy ucznia na wysokość kilkuset metrów. Loty są dłuższe, przeważnie kilku minutowe i zawierają zadania do wykonania. Są to kręgi, ósemki, podejście do lądowania na celność oraz tzw „duże uszy”, czyli podwijanie w locie końcówek skrzydła, powodujące zmniejszenie jego powierzchni, a tym samym zwiększenie prędkości opadania. Ćwiczenie to przydaje się w sytuacji, gdy załamanie pogody zmusza nas do szybkiego lądowania.
Po zaliczeniu I i II Etapu, i wylataniu trzech godzin, uczeń dostaje skierowanie na egzamin przeprowadzany przez egzaminatora Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Pisze egzamin teoretyczny, oraz w ramach egzaminu praktycznego wykonuje lot. W wyniku zdanego pozytywnie egzaminu uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni (PGP) z uprawnieniem podstawowym (PP)
Po zakończeniu szkolenia podstawowego przychodzi czas na szkolenie w lotach żaglowych i termicznych. To już III Etap szkolenia. Jest nieobowiązkowy, ale trudno wyobrazić sobie pilota paralotni bez umiejętności wykorzystywania prądów termicznych umożliwiających wielogodzinne loty.
Uwaga!
AKTUALNIE NIE PROWADZIMY SZKOLENIA PODSTAWOWEGO Z UPRAWNIENIEM (PP)
SZKOLENIE TYLKO SZKOLENIE INDYWIDUALNE Z ZAKRESIE PPG I PPGG