gototopgototop
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Aktualności

Zakończenie działalności szkoleniowej.

Informujemy, że w dniu 26 października 2021 roku, po 27 latach zakończyliśmy działalność szkoleniową w zakresie paralotniarstwa.

Zawodowo nasza przygoda trwała od 1 czerwca 1994 roku, czyli od chwili wpisania Szkoły Latania Rekreacyjnego Aerokrak do Ewidencji Aeroklubu Polskiego.

Instruktorami Szkoły byli: Leszek Mańkowski, Michał Ornatkiewicz, Leszek Sypek, Krystyna Mańkowska, Kamil Mańkowski, Maciej Kopacz, Jerzy Mańkowski, Szymon Gajda i inni. Wspólpracowało z nami wielu wspaniałych ludzi, pełniąc funkcje operatorów wyciagarki.

Od chwili powstania Szkoły Aerokrak specjalizowaliśmy się w szkoleniach paralotniowych i lotniowych z wykorzystaniem wyciągarki. Dzięki temu mogliśmy spełniać marzenia ludzi mieszkających na równinach. W 1995 roku przeprowdzilismy wraz z Michałem Ornatkiewiczem kurs dla instruktorów paralotniowych na uprawnienie do prowadzenia szkolenia za wyciągarką.

Przez ponad ćwierć wieku wyszkolilismy podstawowo wiele tysięcy pilotów paralotni i lotni, przeszkoliliśmy na PPG i PPGG kolejne tysiace. Prowadzilismy wiele kursów kadrowych instruktorskich i dla mechaników paralotniowych.

Od 2004 roku, czyli faktycznego przejęcia nadzoru nad paralotniarstwem przez ULC walczyliśmy z systemem nad powrotem do korzeni, wychodząc z założenia, że tak jak na świecie, paralotniarstwo powinno podlegać organizacji społecznej, a nie urzędowi państwowemu. Niestety, nie udało się... Sprawy w ULC, dzięki pracy nowych, zupełnie niezorientowanych w specyfice dyscypliny ludzi poszły w przeciwnym kierunku. Zamiast stopniowego łagodzenia wymagań - zgodnie ze światowymi trendami - przepisy i wymagania zostały drastycznie zaostrzone. I właśnie w związku z tym doszlismy do wniosku, że walka z wiatrakami nie ma sensu. Pozostawiamy ją tym, którzy mieli wiele do powiedzenia, co trzeba zrobić, ale niewiele robili. Niech się wykażą...

Dziękujemy naszym współpracownikom i uczniom za wspaniałe chwile. Dzięki Wam były to wspaniałe lata. Teraz jednak czas na chwilę odpoczynku. Osiągęliśmy wiek emerytalny i uważamy, że czas na trochę rekreacji lotniczej :)

Oczywiscie Firma pracuje nadal, i nadal będziemy dla Was serwisować spadochrony ratownicze! :)

 Życzymy Wam wielu wspaniałych i bezpiecznych lotów. Do zobaczenia, gdzieś na startowiskach lub przestworzach.

Leszek, Krysia Mańkowscy

Z_on_Krysi_w_czasie_Pikniku_w_Muzeum_Lotnictwa_Polskiego_2016_1

Latanie między zakończeniem kursu a otrzymaniem świadectwa kwalifikacji lub licencji. WAŻNE!!!

Proszę przeczytać. To ważne dla tych, którzy ukończyli kurs, a nie zdali jeszcze egzaminu lub oczekują na świadectwo kwalifikacji.

Dotyczy wszystkich rodzajów lotnictwa!

 

Szanowni Państwo,

 

Inspektorat Certyfikacji i Nadzoru przypomina, iż nie ma prawnej możliwości wykonywania lotów po formalnym ukończeniu szkolenia lotniczego (tj. z momentem wydania zaświadczenia) do momentu wydania uprawnienia przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

 

Wyjątek stanowi lot egzaminacyjny.

 

Podstawa prawna: art. 94 ust. 1-2 ustawy – Prawo lotnicze (ust. 1 Do wykonywania lotów i innych czynności lotniczych są uprawnieni wyłącznie członkowie personelu lotniczego, członkowie personelu pokładowego, o których mowa w art. 2 pkt 11 rozporządzenia nr 1178/2011/UE, osoby uczestniczące w szkoleniu lotniczym prowadzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 4 lit. e i ust. 1a pkt 4 lit. e oraz osoby uczestniczące w zajęciach rekreacyjnych na lotniach i paralotniach prowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 2. Ust.2 Członkiem personelu lotniczego jest osoba, która posiada ważną licencję lub świadectwo kwalifikacji i jest wpisana do państwowego rejestru personelu lotniczego lub innego odpowiedniego rejestru prowadzonego zgodnie z odrębnymi przepisami.)

 

Pozdrawiam,

Anna Majewska  

Główny Specjalista

Inspektorat Certyfikacji i Nadzoru

Departament Personelu Lotniczego

tel. (22) 520 74 41

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szkolenia w 2020 roku

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi terminów szkolenia paralotniowego w Aerokrak uprzejmie informuję, że z przyczyn niezależnych od nas w sezonie 2020 NIE prowadzimy szkolenia.

Serwis spadochronów ratowniczych i sklep funkcjonują normalnie :)

Leszek Mańkowski

Sklep internetowy Aerokrak zakończył działalność

Uprzejmie informujemy, że z dniem 29 lutego 2020 roku nasz sklep internetowy Aerokrak zakończył działalność. Od teraz moża zamawiać wszystkie produkty dostępne dotychczas przez sklep poprzez przesłanie zamówienia e-mailem. Nadal zapewniamy dostęp do produktów firmy Per Il Volo - producenta napedów PPG Miniplane Top-80, produktów firmy Dudek Paragliders oraz serwisu spadochronów ratowniczych dla potrzeb paralotniarstwa i lotniarstwa.

Likwidacja sklepu paralotniowego była następstwem nikłego zainteresowania tą formą sprzedaży przy wysokich kosztach utrzymania sklepu.

Potencjalnych klientów przepraszamy za niedogodność i serdecznie zachęcamy do korzystania z naszych usług.

Zespól Aerokrak

Serwis spadochronów ratowniczych

Zbliża się wielkimi krokami nowy sezon. Przypominam więc o obsłudze swojego sprzętu. Elementem wyposażenia decydującym o naszym bezpieczeństwie jest spadochron ratowniczy. Jemu w pierwszej kolejności powinniśmy poświęcić trochę czasu. Sprawdzić ważnośc składania, biorąc pod uwagę, że różne typy i modele posidają różny czas wietrzenia i przekładania. Przeważnie spadochrony od lat będące na rynku posiadają 1 roczny okres obsługi, a te nowe, oraz o kształtach nietypowych 6 lub nawet 4 miesiące! Pamiętajcie, że to, ile czasu spadochron leży skompresowany w uprzęży czy pokrowcu, ma bezpośrednie przełożenie na czas otwarcia. I nic tu nie da wiedza że "mój" spadochron w/g producenta ma X sekundowy czas otwarcia, gdy po wyrzuceniu okaże się latającą, ugniecioną cegłą. Taki spadochron otwiera się o wiele dłużej. A przecież jest to ostatnia deska ratunku, używana częstokroć na bardzo małej wysokości!

Tak więc nie żałujmy tych paru złotych na wykonanie profesjonalnej obsługi. Wietrzenia, które powinno trwać 48 godzin i fachowego złożenia. W Aerokrak osobiście zajmuję się serwisem spadochronów a moje w tym doświadczenie to 48 lat pracy przy sprzęcie spadochronowym. Oczywiście po każdym złożeniu dostaniecie potwierdzenie w postaci wpisu w kartę SIP oraz paragonu.

Spadochrony można dostarczać osobiście lub przesyłką.

Serdecznie zapraszam,

Leszek Mańkowski

PL.11941.MM

Spadochron-ratunkowy-Independence-Cornetto-140-Plec-kobieta-mezczyzna-nie-dotyczy

Gdzie szkolimy?

Strona w budowie. Przepraszamy!

Więcej...

Podstawy

 

PPG  - program szkolenia z napędem w zależności od poziomu zaawansowania pilota zakłada naukę obsługi napędu, starty i lądowania oraz nalot w obecności instruktora około 3 - 10 godzin.

SPRAWDŹ TAKŻE: CENNIK TERMINY ZGŁOSZENIE

Szkolenia przeznaczone są dla wszystkich spełniających warunki:

 • ukończone 18 lat, lub  15 lat i zgoda prawnych opiekunów na uprawianie paralotniarstwa
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego
 • wykształcenie co najmniej podstawowe
 • wpłata zaliczki w postaci 20% ceny szkolenia na konto szkoły

Miejsca szkoleń:

Do uzgodnienia.

Zakwaterowanie

Niestety nie dysponujemy miejscami noclegowymi. Potrzebujący muszą sobie zabezpieczyć zakwaterowanie we własnym zakresie.

Kadra szkoleniowa

Instruktorem szkolenia jest Leszek Mańkowski

Więcej...

I, II, III Etap szkolenia

Co czeka Cię w naszej szkole paralotniowej? Jak przebiega proces szkolenia? Zobacz też w zakładce terminy szkoleń!

Zajęcia rozpoczynają się przeważnie w poniedziałek,, wykładem z zasad lotu – wszak przyszły pilot wiedzieć musi jak „toto” lata. Po wykładzie rozpoczyna się część praktyczna zajęć, przeprowadzana na łące w czasie której uczymy obsługi paralotni oraz startu. Rozpoczyna się ona od rozłożenia sprzętu i przygotowania paralotni do lotu.

Więcej...

Szkolenie PPG

Szkolenie z napędem PPG prowadzi instr. Leszek Mańkowski

Szkolenie prowadzone jest zgodnie z programem zatwierdzonym i opublikowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego

Korzystając z doświadczenia, posiadamy bardzo dobre rozeznanie szybko rozwijającego się rynku napędów PPG w Polsce. Mogą państwo liczyć na rady związane z zakupem sprzętu, a dzięki szerokim kontaktom możemy zaoferować sprzęt najlepszych marek w branży. Firmy, które reprezentujemy, podobnie jak my, pragną zapewnić klientowi maksymalny poziom zadowolenia.

Napędy PPG:

 • Per il Volo Miniplane TOP 80 ABM oraz PSF
 • Techno Fly

Paralotnie PPG:

 • Dudek Paragliders NEMO XX i Nemo 4
 • Dudek Paragliders UNIVERSAL
 • Dudek Paragliders NUCLEON

Wymagania: ukończony I-szy Etap szkolenia paralotniowego za wyciągarką, górach lub przeszkolenie w startach za wyciągarką.

Więcej...

Wyjazdy zagraniczne

Aktualnie, ze względów niezależnych nie organizujemy wyjazdów zagranicznych aż do odwołania!

 

 

Więcej...
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak
 • Aerokrak


Aktualności Aerokrak - RSS

Aktualności Aerokrak RSS